Matuse korraldamine
Lähedaste surm on raske sündmus, mis võib leinajas tekitada ajutist peataolekut ja abitust.
Oleme Teile toeks ja abiks asjaajamisel ja korraldamisel.
Kuidas toimida lähedase surma korral.
1. Registreeri lahkunu surm
Haiglas toimub surma registreerimine haiglaarsti poolt. Kodus olles helista perearstile või väljaspool tööpäeva kiirabisse. Surmatõendi olemasolu on vajalik edasiste matmistoimingute korraldamiseks. Surma saavad registreerida: • abikaasa • sugulane • hõimlane • lahkunuga koos elanud isik. Surma registreerimiseks esitatakse: • arstlik surmatõend või kohtuotsus surma fakti tuvastamise või surnuks tunnistamise kohta • surnu isikut tõendav dokument Surma registreerimisel koostatakse surmaakt ja väljastatakse surmatunnistus. Välisriigis registreeritud surma kandmiseks rahvastikuregistrisse esitatakse tõlgitud ja legaliseeritud või tunnistusega (apostille) kinnitatud dokumendid perekonnaseisuasutusele. Surmaakti alusel väljastatakse surmatunnistus.
2. Teavitage lähedasi
Informeeri lähimaid omakseid, ka nemad võivad soovida matusekorralduse küsimustes kaasa rääkida.
3. Taotlege omavalitsusest matusetoetust
Matusetoetust maksab kohalik omavalitsus (valla- või linnavalitsus) enda kehtestatud tingimustel ja korras. Matusetoetuse taotlemiseks tuleb pöörduda surnu viimase rahvastikuregistrijärgse elukoha valla- või linnavalitsuse poole. Matusekulude kandjal tuleb kohalikule omavalitsusele esitada avaldus, milles on märgitud taotleja nimi, kontakttelefon ja arvelduskonto number.
4. Valige matmise viis
Mõelge läbi enda soovid matmise viisi osas (kirstumatus, tuhastamine) ja asukoht, tseremoonia (kiriklik, ilmalik) Urnimatuse korral saate urni tuhaga mõned päevad hiljem kätte.
5. Mõelge läbi peiede korraldus
Mõelge läbi peiede korraldamine, kui palju inimesi kutsute ja millises kohas ja menüüga peielauda soovite korraldada. Peiedele kutsutuid võid teavitada matusele eelnevalt telefoni või e-kirja teel või teavitada neid matuse tseremoonia lõppedes. Kõiki matusetalitusele tulnud leinajaid ei pea peiedele kutsuma, see on Sinu ja lähedaste otsustada ning seetõttu on hea kutsutuid eelnevalt informeerida. Kogu peiede korralduse võite usaldada samuti matusebüroole hoolde.
6. Valige hauaplats
Konsulteeri kalmistuga matmise aja ja koha küsimuses.
7. Valige matusebüroo
Konsulteeri matusebürooga, et leida sobilikuim lahendus vastavalt Teie soovidele. Matmise viis - traditsiooniline või urnimatus. Matusetalituse läbiviija, kõneleja. Kirstu või urni valik. Muusika. Lilleseaded. Hauakivi valik. Fotograaf. Peielaud Leppige matuseteenuse pakkujaga kokku matusekorralduse eelarve.
8. Avaldage surmakuulutus
Avaldage kohalikus maakonna- või valla lehes surmakuulutus ja saada teavitus lahkunu lähedastele.
9. Tänusõnad
Peale matuseid on hea tava tänada leinajaid ja kaasatundjaid.